Ortodonti

Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği tam zamanlı olarak çalışan ortodonti uzmanı sayesinde hastalarına sürekli ve kesintisiz tedaviler sunmaktadır. Ortodonti hem anormal şekilde sıralanmış dişlerin hem de alt ve üst çene arasındaki uyumsuzlukların ve çene gelişim bozukluklarının tedavi sürecini kapsayan diş hekimliği dalıdır.

Düzgün diş anlamına da gelen Ortodonti Diş Hekimliği; dişlerin diş kemikleri üzerine (alveolari kretler) düzgün şekilde yerleşmesi ve ağız çene ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile de özel olarak ilgilenmektedir. Ortodonti aynı zamanda alt ve üst çenenin hem birbirlerine hem de yüz ve dişler ile uyumlu olup olmadığını da incelemektedir. Ortodonti Uygulaması hastanın ve hastalığın durumuna göre farklı amaçlarla uygulanabilmektedir. Bu amaçlar arasında koruyucu ortodonti, durdurucu ortodonti, tedavi edici ortodonti uygulamaları yer almaktadır.

Bu uygulamaların her birinde hedeflenen gelişmeler; çiğneme, konuşma ve solunum fonksiyonlarının düzenlenmesi, estetik ve fonksiyonel anlamda diş, çene ve yüz yapısının normale döndürülmesi ve tedavi yönteminin kalıcı olması şeklinde ifade edilebilir.

Ortodonti tedavi yöntemi hastanın durumu ve uygulamanın şekline göre sabit, hareketli ya da invisalign braketsiz ortodontik tedavi yöntemleri olarak üç bölüme ayrılır.

Ortodonti