Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi içerisinde çok sayıda farklı uygulamayı barındıran ve ağız ve diş sağlığı kapsamına giren (ağız içerisindeki yumuşak ve sert dokuların patolojilerinin tedavisini kapsayan) tüm branşları ilgilendiren diş hekimliği dalıdır.

Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kapsamında verilen hizmetler ve uygulanan tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi
Gömük Diş Operasyonları 20 yaş dişleri olarak bilinen akıl dişlerinin neden olduğu çene kemiği içerisinde gömülü kalan dişleri ilgilendiren bir tedavi yöntemidir.

20 yaş dişleri bir zaman sonra genetik anlamda işlevsiz kalmaktadır. İnsanın çene yapısı da yaş ilerledikçe küçülmektedir. Bu iki duruma bağlı olarak 20 yaş dişleri çene yapısı içerisinde kendine yer bulamamakta ve çıkamadığı için de çene kemiği içerisinde gömülü kalmaktadır.

Gömülü kalan 20 yaş dişleri üst ön bölgedeki kesici dişlerin köklerinde erimekte ya da diş dizisinde gözle görülür bir bozukluğa yol açmaktadır.

Gömülü dişlerin tedavisinde iki ayrı yol izlenmektedir. Gömülü dişler ağız, diş ve çene yapısına zarar vermiyorsa ortodontik tedavi yöntemi ile mevcut konumu korunarak muhafaza edilmekte ya da diğer dişlere zarar verdiği durumlarda çekilmektedir.
Dental implantlar diş eksikliklerini gidermek amacıyla çene kemiğine uygulanan, diş kökünün yerini alan ve üzerine protez yapılabilen vida türü yapılardır.

İmplantın ana maddesi titanyumdur. Titanyum, çene kemikleri ve diş çevresi yumuşak dokular ile uyumu son derece mükemmel olan bir malzemedir.