Implant Uygulamaları

Ballıpınar’da İmplant Tedavileri

Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde kullanılan implantlar;

ömür boyu garantili, %98 ve üzeri başarı yüzdesi olan, tüm dünyada yaygın destek hizmeti bulunan, hassas mühendislik kullanılarak yüksek Alman ve İsviçre teknolojisi ile üretilme özelliklerine sahiptir.

İmplant uygulandıktan sonra ortalama 3 ay beklenir ve ardından protez aşamasına geçilir. Ancak polikliniğimizde kullanılan özel üretim implantlar ile bu süre 6 haftaya kadar indirilebilmektedir. Kemik tozu kullanılarak yetersiz kemik bulunan vakalarda kemik oluşturma operasyonlarının uygulandığı ve implant uygulandığı vakalarda süre biraz daha artabilir.

Son teknoloji görüntüleme cihazı “Sirona Orthophos XG 3D” ile 3 boyutlu tomografiniz çekilir, çene cerrahımız tarafından detaylı inceleme yapılır ve implant planlamanız çıkarılır.

İmplant planlaması yapılırken hastanın kemik yapısı, yaşı, mevcut dişlerin durumu, sinüs mesafeleri, kullandığı ilaçlar gibi kritik unsurlar dikkate alınır.

MEDENTİKA

Diş hekimlerinin en uygun şartlarla ve en iyi ürünleri kullanarak hastalara üst düzey tedaviler sunmalarını sağlamak için yüksek hassasiyette dental implant ve protetik öğeler üretmeye odaklanan Medentika ekibi, kanıtlanmış prensiplere dayalı yüksek teknolojili süreçleriyle kalitenin tesadüflere dayalı olmadığını kanıtlamaktadır.

2005 yılında kurulan Medentika, işini özenle ve tutkuyla yapan bir ekiple üretimini Almanya’da gerçekleştirmektedir.

Dental alandaki dijital teknolojilerdeki öncü inovasyonları, patentli tasarımlara sahip ürünleri ve dental implantolojiye yön verici özellikleri ile dikkat çeken Medentika, 2015 yılından beri Straumann Group’un üyesi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

ICX

ICX implantlar, Alman geliştirici Medentis Medical GmbH tarafından 1999 yılında geliştirilmiş ve uzun süren klinik ve test çalışmalarının ardından 2004 yılında pazara sunulmuştur. 2004 yılından bu yana Almanyada hekimler tarafından “gerçek olamayacak kadar iyi” olarak adlandırılan ve rakiplerinin önüne geçen ICX, Avrupa’nın en çok satan dördüncü implant markası olmuştur.

Her zaman hekimlere desteğini sürdüren ICX, gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı eğitimleri ile implantoloji alanında farklılıklar yaratmaya devam etmektedir. ICX abutmentleri evrenseldir. Tüm ICX implanlarına uyum sağlamaktadır ve ICX yaklaşık 20 yıllık implant deneyimi ile son altı yıldır Türkiye’de diş hekimlerinin kullanımına sunulmuştur.

STRAUMANN

Global bir lider olarak implant, restoratif ve rejeneratif diş hekimliğinde kalite tutkunuzu ve en iyi restoratif sonuçları elde etme isteğinizi paylaşıyoruz. Önde gelen klinikler, araştırma enstitüleri ve üniversitelerle işbirliği halinde olan Straumann, diş replasmanı ve restorasyonunda kullanılan dental implantları, aletleri, protezleri ve bunlara ek olarak diş kaybını önlemek için kullanılan biyomateryalleri araştırır, geliştirir ve üretir. Teknolojik ilerlemeler diş hekimliğini kökünden değiştirirken, Straumann hem geleneksel hem de dijital iş akışları (rehberli cerrahi, dijital ağız içi ölçü alımı ve CADCAM restorasyonlar) için çok çeşitli ürün ve çözüm seçenekleri sunar.

Implant Nedir?

Dental implantlar diş eksikliklerini gidermek amacıyla çene kemiğine uygulanan, diş kökünün yerini alan ve üzerine protez yapılabilen vida türü yapılardır.

İmplantın ana maddesi titanyumdur. Titanyum, çene kemikleri ve diş çevresi yumuşak dokular ile uyumu son derece mükemmel olan bir malzemedir.Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde kullanılan implantlar;

Ömür boyu garantili, %98 ve üzeri başarı yüzdesi olan, tüm dünyada yaygın destek hizmeti bulunan, hassas mühendislik kullanılarak yüksek Alman teknolojisi ile üretilme özelliklerine sahiptir.

Neden Implant Yaptırmam Önerilir?

Canlıların doğası gereği kullanılmayan yapılar zamanla körelir. Diş eksiklikleri sebebiyle çene kemikleri de kuvvete maruz kalmadıkları için zamanla erimeye başlar. Çene kemiğinin erimesi kemiğe komşu olan diş etinin zamanla azalmasına, sebep olur. İmplant ise diş eksikliği durumunda dişin doğasını taklit eder ve var olan kemiğin yapısının korunmasına yardımcı olur.

Kemiğin yapısının korunması, diş etinin, dudak ve yüz kaslarının dinç görünmesi gibi olayları beraberinde getirir. Tek diş eksikliğinden örnek verilecek olursa, bir köprü yaparak diş eksikliğini gidermeye çalışılırsa zamanla eksik diş bölgesindeki kemiğin erimesi devam edeceği için kemik ve dolayısıyla o bölgede diş eti korunamaz.

Her Hastaya Implant Uygulanır mı?

İmplant uygulaması bir cerrahi işlem olması sebebiyle , uygulanması için genel sağlık durumunun elverişli olması gerekmektedir. Metabolik kemik rahatsızlıkları, kontrolsüz şeker hastalığı , mental rahatsızlık (kendi ağız bakımını idame ettiremeyecek bireylerde), aktif olarak kemoterapi-radyoterapi görülmesi durumunun söz konusu olması ve benzeri durumlarda implant uygulaması var olan genel sağlık sorunu çözülmeden uygulanamaz.

Implantın Kanser Yapması İddiaları

İmplantın ana maddesi titanyumdur. Titanyum, çene kemikleri ve diş çevresi yumuşak dokular ile uyumu son derece mükemmel olan bir malzemedir. Fiyatı azaltmak için üretilen ve içinde zararlı metaller içeren implantlar için söz konusu iddia geçerli olabilir. Ancak titanyum açısından zengin ve kaliteli bir implantta böyle bir problem yaşanması ihtimali söz konusu değildir ve iddialar asılsızdır. Hiçbir araştırma bu iddiayı doğrulamamıştır

Implant Sadece Sabit Diş İçin mi Yapılır

Mevcut kemik miktarı ağızda dişlerin takılıp çıkartılmadığı sabit protezlerin yapılacağı bir implant planlaması söz konusu değil ise implantlar hareketli protezlerin ağızdan, beslenme, konuşma, çiğneme gibi aktivitelerde kolayca çıkmamaları için bu protezlerin tutunacağı yapılar olarak ağza uygulanır.

Implant Yaptırdıktan Ne Zaman Sonra Dişe Kavuşabilirim

Genel konsept implantlardan sonra 3 ay beklenmesi , ardından protez aşamasına geçilmesi üzerine kuruludur. Ancak polikliniğimizde kullanılan özel üretim implantlar ile bu süre 1 aya kadar indirilebilmektedir. Kemik tozu kullanılarak yetersiz kemik bulunan vakalarda kemik oluşturma operasyonlarının uygulandığı ve implant uygulandığı vakalarda süre biraz daha artabilir.

Implant Yaptırdıktan Hemen Sonra Dişe Kavuşamaz mıyım?

Mevcut kemik miktarı ağızda dişlerin takılıp çıkartılmadığı sabit protezlerin yapılacağı bir implant planlaması söz konusu değil ise implantlar hareketli protezlerin ağızdan, beslenme, konuşma, çiğneme gibi aktivitelerde kolayca çıkmamaları için bu protezlerin tutunacağı yapılar olarak ağza uygulanır.

Her Çene Kemiği Implant Yaptırmaya Müsait midir?

Çene kemiklerinin uzun süre dişsiz kalmasına bağlı olarak yukarıda bahsettiğimiz şekilde erimesi, ya da derin bir kist-tümör cerrahisi sonrası oluşan defektler sebebiyle kemiğin yetersiz kalması durumunda implant yapılabilmesi için kemik çeşitli yöntemlerle tamir edilir. İmplant uygulaması için yeterli olan kemik elde edildikten sonra implant yapılır.

Kemik Nasıl Elde Edilir?

Kemik elde edilebilmesi için çok sayıda yöntem mevcuttur. Kişinin çenesinin belli dişsiz bölgelerinden alınan kemik kullanılarak yahut sığır destekli elde edilen kemik tozları kullanılarak kemik oluşturulabilir.

İmplantın Avantajları Nelerdir?

İmplant çene kemiğinin erimesinin önüne geçer.
Komşu dişlerin köprü tedavisinde olduğu gibi kesilmesine gerek kalmaz.
Komşu dişlerin doğal yapısı korunmuş olur .
Hasta implantı ve üzerindeki kaplamayı kendi dişiymiş gibi hisseder.
Ön bölgelerde uygulanması başlıca estetik , çiğnerken kesme, koparma gibi hareketlerin yapılabilmesi, arka bölgelerde uygulanması ise sağlıklı ve etkili bir beslenme yapılabilmesini sağlar.
Çene kemiğinin korunması beraberinde kemiğe komşu diş etinin korunmasını sağlar.
Uygun hastalara implant destekli yapılan hareketli protezler, takıp çıkarma konforu, çiğneme, beslenme ve konuşmanın etkin yapılabilmesi bakımından çok avantajlıdır.

Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

0
Cerrahi Operasyon
0
Implant Uygulması
0
Hasta Sayısı