Kanal Tedavisi, Dolgu

Kanal Tedavisi, Dolgu

Ağız ve diş sağlığı kapsamında tüm kanal tedavilerinin uygulandığı ana bilim dalına Endodonti adı verilmektedir. Diş pulpasına kadar ilerleyen problemlerle ilgilenen ve bu problemlerin tedavisini üstlenen Endodonti yani Kanal Tedavisi problemli dişlerin çekilmemesi için uygulan özel bir tedavi yöntemidir.

Yapay dişlerin hiç biri doğal dişler kadar sağlıklı ve uzun ömürlü değildir. Bu nedenle doğal dişler uygulanan tedavi yöntemleri ile son ana kadar kurtarılmaya çalışılmaktadır. Kanal Tedavisi dişleri kurtarmak adına uygulanan en yaygın tedavi yöntemidir.

Kanal Tedavisi Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği uzman hekimleri tarafından yedi ayrı aşamada uygulanmaktadır. Bu uygulamalar sırası ile şu şekildedir;

  • Problemli dişin radyografi ile tespit edilmesi
  • Eğer diş canlı ise lokal anestezi yapılarak hem dişin hem de dişin çevre dokularındaki duyarlılığın ortadan kaldırılması
  • Dişin görünen kısmında yer alan mine ve dentin tabakalarında yer alan çürüklerin temizlenerek dişin pulpa kısmına ulaşılabilecek boşluğun oluşturulması
  • Modern tıp gereçleri kullanılarak dişin tedavi sürecinin belirlenmesi ve radyografi yardımı ile kesinleştirilmesi
  • Ağız ve diş sağlığında kullanılan döner alet sistemleri ile kök kanalı içerisinde bulunan enfekte dentin tabakaları ve mikroorganizmaların yok edilmesi ya da uzaklaştırılması
  • Kök kanallarında yer alan farklı kök kanalı dezenfektanları ile mikroorganizmaların yok edilmesi
  • Tedavi sürecine başlandığında diş canlı değil ise tedavi süreci iki ayrı seansta tamamlanır. 1. Seansta kök kanalı içerisine kanal antiseptiği yerleştirilir. 2. Seansta ise kök kanallarının doldurulması işlemi gerçekleştirilir.

Kanal Tedavisi uygulaması ile operasyonun gerçekleştirildiği dişin çevre dokular ile ilişiği kesilerek enfeksiyonun bir daha ortaya çıkmaması ve söz konusu dişin çevre dokularında ortaya çıkan hasarın giderilmesi hedeflenmektedir.

Lokal anestezi ile yapılan ve bu nedenle tedavi sırasında ağrı hissi oluşmayan kanal tedavisi sonrasında özellikle ilk üç gün içerisinde dişin kendisinde ya da dişe baskı yapıldığında kişide ağrı hissi oluşabilir. Bu durum dişin ilk bir kaç günlük süreç içerisinde korunması ile atlatılabilmektedir.

Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Kanal Tedavisi uygulaması ile dişlerin tekrar kullanılabilir hale getirilmesi işleminde elde edilen başarı oranı yüzde doksan civarındadır.