Diş Protezleri

Diş Protezleri

Protez uygulamaları; çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybedilmiş diş ya da dişlerin yerine yapay materyaller ile hazırlanan suni dişlerin uygulanması işlemlerini kapsamaktadır.

Protez Uygulamaları diş eti hastalıklarının tedavi edilemediği ya da tedavi için geç kalındığı durumlarda hastada oluşan diş ve kemik kaybının telafi edilmesi için gerçekleştirilmektedir.

Bir taraftan estetik diğer taraftan da fonksiyonel (çiğneme, konuşma vb.) anlamda hastanın olası kayıplarını gideren Protez Uygulamalar hem uygulama amacına hem de hastanın diş yapısına göre farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir. Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği içerisinde sabit protez, hareketli protez, total protez, parsiyel protez, hassas tutuculu protez ve implant üzeri protez tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Uygulanması, yenilenmesi ve çıkarılması işlemleri uzman diş hekimi tarafından gerçekleştirilen sabit protezler tek diş üzerine uygulanan kuronlar ya da diş eksikliklerinin tamamlandığı köprülerden oluşmaktadır. Sabit protez uygulamasında ilk olarak dişler uyuşturulur ve ardından çeşitli gereçler ile küçültülen dişe hazırlanan kuron ya da köprüler yapıştırılarak uygulanır.

Üst ve altta olmak üzere 2 parçadan oluşan hareketli protez uygulamalar hastanın birden çok ya da tüm dişlerini kaybettiği durumlarda ve eksik diş sayısının sabit protezler ile telafi edilemeyeceği durumlarda uygulanmaktadır. Hareketli Protezler çene üzerindeki eksik bazı dişlerin tamamlanması durumunda parsiyel protez, çenedeki dişlerin tümünün eksik olması durumunda ise total protez olarak iki ayrı uygulamayı bünyesinde barındırmaktadır. Bu protez uygulamalar hareketli özelliği nedeniyle istenildiği takdirde kişinin kendisi tarafından ağızdan çıkartılabilmektedir

Tam protez olarakta tanımlanan total protez uygulamaları hastanın tüm dişlerini kaybettiği durumlarda uygulanmaktadır.

Hastada eksik olan bir kaç dişin yerine uygulanan parsiyel protezler kanca ya da tırnak gibi tutucularla çene kemiğine sabitlenmektedir.

Belli oranda diş eksikliği olan hastalarda uygulanan hassas tutucu protezler her hangi bir tutucu ile çene kemiğine monte edilmediğinden estetik bir görünümü bünyesinde barındırmaktadır.

Hem sabit hem de hareketli olarak uygulanabilen implant üstü protezlerde sabit implant üstü protezler kron ya da köprü tekniği ile uygulanırken hareketli implant üstü protezler kemiklerin yetersiz olduğu durumlarda implant uygulamasından destek alınarak uygulanabilmektedir. Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde uygulanan tüm tekniklerde kaybedilen ağız, çene ve diş sağlığının yapay materyaller yardımı ile geri kazanılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda hazırlanan uygulamalarda yapay dişlerin kişinin yüzü ile uyumlu ve doğal olana en yakın olması gözetilmektedir.

Poliklinik bünyesindeki Ballıpınar Laboratuvarı sayesinde bu uygulamalar hem çok kısa sürelerde tamamlanmakta hem de hazırlanan kaplamalar; metal destekli porselen kaplama, zirkonyum destekli porselen kaplama, zirkonyum kaplama, full porselen kaplama, laminate kaplama (laminat veneer) alternatiflerinden oluşmaktadır

Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

0
Diş Hekimi
0
Klinik Odası
0
Memnun Hasta
0
Tedavi Hizmeti